30 תוכנות שחייבים להתקין

Applications_thumb

במהלך השנים נתקלתי במגוון גדול של תוכנות בעלות מטרות שונות. חלק מהתוכנות האלו נפסלות עוד לפני ההורדה, חלקן שורדות תקופת ניסיון שנעה בין דקות לשבועות, אבל רק מעטות מצליחות בכל המבחנים והופכות לחלק קבוע בארסנל הכלים שלי. בעמוד הזה תמצאו את התוכנות האלו, מחולקות לפי קטגוריות.

כול התוכנות תומכות בכול גרסאות ווינדוס – כולל Windows 7.

30 תוכנות נכון לתאריך 15/11/2009

כלים:

WinRarWinRar

למרות (או בגלל) שתוכנה זאת אינה חינמית, ולמרות (או בגלל) שהיא קצת וותיקה, היא עדיין תוכנת הכיווץ העדיפה בעיני. חוץ מזה שהיא יכולה לפתוח כמעט את כל סוגי הקבצים המקובצים בעולם, החיבור שלה לתפריט הימיני ב- Explorer הוא השוס הגדול שלה מבחינתי. בלחיצת כפתור אחת אפשר לפתוח מספר קבצים מקובצים לאותה ספריה או לספריות שונות, ובאותה הקלות אפשר ליצור קובץ ZIP ולשלוח אותו באימייל. ולגבי שאר האפשרויות, אני לא טוען שהתוכנה הזאת עושה דברים שאין בתוכנות כיווץ אחרות, אבל אני כן טוען ההפך – שאין תכונה שקיימת בתוכנה אחרת ולא קיימת ב- WinRar.

http://www.rarlab.com (תשלום)

 

CCleanerCCleaner

אחרי שהמחשב רץ מספר חודשים, ובמיוחד אם התקנתם או הסרתם הרבה תוכנות, העורקים של המחשב נוטים להיסתם. בלחיצת כפתור (טוב, שני כפתורים) התוכנה הזאת תנקה באופן יסודי את המחשב, כולל הרגיסטרי, באופן שלא יפגע במחשב. זוהי גם אופציה מעולה למחיקת מידע אישי שהשארתם אחרי שימוש בתוכנות שונות (לא רק מהדפדפנים). חובה להריץ לפחות פעם בשבוע.

http://www.ccleaner.com (חינם)

babylon Babylon

התוכנה לתרגום טקסט משפה אחת לאחרת. פשוט CTRL+ לחיצה ימנית על כל מילה (לא משנה באיזה שפה או תוכנה) ואתם מקבלים תרגומים, פרושים, מילים זהות, ואפילו הסברים מבריטניקה ווויקיפדיה. באותה בקלות אפשר גם להמיר בין יחידות ושערי חליפין. חובה למי שעובד עם יותר משפה אחת ורוצה לשמור על מעט כבוד עצמי.

http://www.babylon.com (תשלום)

treeWinDirStats

דמיינו לעצמכם: פתאום תוכנת ההורדה החביבה שלכם מדווחת שנגמר המקום בדיסק, או לחלופין חלונות מודיעה שהמקום בדיסק C הולך להיגמר. ואז אתם מתחילים לללכת למאפיינים של כל הספריות במחשב שלכם, בשביל לבדוק מה תופס הרבה מקום. ואתם חושבים לעצמכם, אין דרך יותר טובה?

אז זהו, שיש. WinDirStats תסרוק את כל המחשב שלכם ותראה לכם בקלות היכן מסתתרים כל הקבצים הגדולים, והיא עושה זאת באמצעות גרף מיוחד שנקרא TreeMap שרק היא יודעת לעשות.

http://windirstat.info (חינם)

unlockerUnlocker

נכון שמדי פעם כשאתם מנסים למחוק קובץ הוא מודיע שהוא לא יכול כי "הקובץ נעול/בשימוש"? לא עוד! התוכנה הקטנה הזאת יושבת ב- tray ולא עושה שום דבר עד שאתם מקבלים הודעה על קובץ נעול. או אז התוכנה עושה את מה שהיא טובה בה – היא מראה לכם איזו תוכנה משתמשת בקובץ ונותנת לכם אפשרות לחתוך את הקשר, מה שמאפשר לכם למחוק את הקובץ המביך.

http://ccollomb.free.fr/unlocker (חינם)

 

Q-DirQ-Dir

4 חלונות סייר הקבצים (Explorer) תחת מטריה אחת.

http://www.softwareok.com/?seite=Software/Q-Dir&language=english (חינם)

 

285168Wallpaper Master

אם אתם כמוני, אז אתם מתייחסים לשולחן העבודה כאל יותר ממקום איחסון לקיצורי דרך. חוץ מזה שזה מאט את המחשב וקשה יותר למצוא את הקיצור הנכון ככל שיש יותר קיצורים (מקרה קלאסי של מרוב עצים לא רואים את היער), אין הגיון לשמור סמלים ענקיים על המסך רק כדי שפעם בשבוע תלחצו עליהם. לא עדיף לראות משהו נחמד יותר, כמו תמונה של הכלב שלכם?

את ניקוי הסמלים תצטרכו לעשות בעצמכם, אבל בשביל להחליף את התמונה באופן אוטומטי תוכלו להישתמש ב Wallpaper Master.

הדבר היחיד שהתוכנה הזאת עושה זה להחליף את הרקע של המסך, אבל היא נותנת לכם כמות מטורפת של אפשרויות לקבוע מתי וכיצד הרקע יתחלף. מגיע בשתי גירסאות – חינם ובתשלום, אבל סביר להניח שלא תזדקקו ליותר מהחינמית.

http://jamesgart.com/wallpaperchanger (חינם עם אפשרויות מתקדמות חסומות)

 

image

Google’s Picasa

בתור בעל בלוג, חיפשתי הרבה זמן אחרי תוכנה שתאפשר לי לראות ולחפש את כול האיורים והסמלים שאגרתי במהלך השנים. ואז הגיעה Picasa. Picasa מאפשרת לראות במסך אחד (ארוך מאוד..) את כל קבצי התמונות/גרפיקה שיש לכם במחשב (במקום להיכנס לעשרות תתי-ספריות בשביל לחפש את התמונה המתאימה). בנוסף היא מאפשרת חיפוש מידי בכל התמונות הללו, לפי שם הקובץ – דבר שמקצר בדר”כ את זמן החיפוש לאפס.

משתמשים אחרים יהנו מאופציות אחרות כגון: העלאת התמונות ישירות לאינטרנט, לבלוג, הדפסה ושליחה במייל; זיהוי פרצופים, תגים רגילים וגאוגרפים, יצירת סרטים ושומרי מסך מהתמונות ועוד כהנה וכהנה.

http://picasa.google.com (חינם)

צריבה וכוננים וירטואלים:

Nero SevinNero

התוכנה לצריבת קבצים ומוזיקה. אין ממש טעם להמליץ עליה מכיוון שמי שלא מכיר אותה כנראה שלא צרב דיסק בחייו. ובכל זאת, אם כרגע קיבלתם את הצורב הראשון שלכם, זוהי התחנה הראשונה.

http://www.nero.com/enu/support-downloads.html (תשלום)

Alcohol120 Alcohole 120

תוכנה לצריבה של תמונות (images) דיסקים אשר סוגרת את הפינה של הצריבות. אם Nero היא התחנה הראשונה, אז זוהי התחנה השניה. Nero אמנם מסוגלת לצרוב את רוב סוגי הקבצים, אולם הטיפול שלה בתמונות דיסקים לוקה בחסר. תמונות דיסקים, למי שלא יודע, הם בעצם עותק מדויק של כל תכולת הדיסק אשר מגיע בקובץ גדול אחד. התוכנה הזאת מאפשרת לקרוא ולצרוב תמונות במגוון פורמטים ואפשרויות רחב.

http://www.alcohol-soft.com (תשלום)

imageDVDShrink

תוכנה מצוינת ל- DVD RIP. זוהי התחנה השלישית (והאחרונה) שלנו במה שקשור לתוכנות צריבה. התוכנה הזאת יודעת לנתח תכולת DVD ולאפשר לכם לצרוב גירסה מצומצמת של הדיסק. זוהי תוכנה יעילה מאוד כאשר אתם רוצים לצרוב את הסרט החדש שקניתם אבל מתברר שהוא קצת יותר גדול מ 4.7 GB.

http://www.dvdshrink.org (חינם)

imagenormalDeamon Tools/MagicDisc

Deamon Tools היא התוכנה הראשונה שהציע פתרון נוח לטיפול בקבצי תמונה של דיסקים. התוכנה מאפשרת להריץ דיסק/DVD מתוך כונן וירטואלי, מה שחוסך את הצורך ליצרוב אותו. ישנם מספר פורמטים של קבצי תמונה שהיא לא פותחת, ולשם כך אני משתמש בתוכנת דיסק וירטואלי אחרת של MagicISO שנקראת MagicDisc.

http://www.disc-tools.com/download/daemon (כונן וירטואלי בלבד חינם)

http://www.magiciso.com/tutorials/miso-magicdisc-overview.htm (כונן וירטואלי בלבד חינם)

מסמכים:

notepad-plus-plus5.4.3-icon.3.1-icon++Notepad

הגירסה המשופרת של Notepad. התוכנה מומלצת ביותר לכל מי שמשתמש ב Notepad בין אם זה  לעריכת קבצי XML או שפות שונות או סתם לשמירת תזכורות. בין היתרונות – תמיכה בכמעט כול הקידודים האפשריים, Syntax Highlighting של כל השפות בעולם עם השלמה אוטומטית והשוס הגדול מכולם – עבודה בטאבים! התוכנה הזאת עושה ל Notepad מה ש FireFox עשתה ל IE.

אזהרה: אחרי שתנסו אותה לא תוכלו לחזור ל Notepad הישן יותר!

http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/site.htm (חינם)

 

imagesGetDiz

חלק גדול מההורדות מגיעות עם קבצי .info שאמורים להכיל מידע נוסף על ההורדה. לצערנו מישהו במיקרוסופט החליט לשייך את הפורמט הזה דווקא עם System Information מה שגורם לכך שכשמנסים לפתוח קובץ כזה הוא פותח את System Information עם הודעה חביבה שהוא לא יכול להבין את מה שכתוב בקובץ (like duh!).

אמנם המבינים יפתחו את הקבצים הללו עם Notepad, אבל יש פתרון עדיף יותר – וכזה ששומר על המסמך הצורה המקורית שאליו התכוונו המחברים – GetDiz.

http://getdiz.outertech.com (חינם)

imageFoxit Reader

אם אתם חושבים שתוכנת Acrobat Reader, הדרושה לפיחת מסמכי PDF, הפכה בשנים האחרונות למפלצת איטית ומסורבלת אתם לא היחידים שסבורים כך. Foxit Reader מהווה אלטרטיבה קלה, נוחה ומהירה לצפיה בקבצי PDF. היא מכילה את כל התכונות שמשתמש ביתי צריך ועוד הרבה אחרות (כמו סימניות, טאבים, אפשרות להכנסת הערות במסמך) ופועלת פי עשר יותר מהר מהתוכנה המקורית. פרייר מי שמתקין את Acrobat Reader.

https://www.foxitsoftware.com (חינם)

תחזוקה:

hmonitor HMonitor

התוכנה הבאה לא מיועדת למי שלא מסתכל על מחוון החום של המנוע במכונית שלו. מה כבר יכול לקרות, נכון?

אבל לאלה מביננו שלא רוצים לראות יום אחד עשן עולה מהמחשב, מומלץ להתקין את HMonitor. חוץ מלהראות את טמפרטורת המעבד(ים) ולוח האם, היא גם מנטרת אחרי מהירות המאווררים ורמות המתח של הספק, ומשמיעה אזהרה כאשר מדדים מסוימים יוצאים מחוץ לתחום. עוד תוכנה שהיתה אמורה לבוא כחלק סטנדרטי ממערכת ההפעלה.

www.hmonitor.com (תשלום)

diskeeper-2008 Diskeeper

התוכנה הטובה ביותר בתחום איחוי ההר-דיסק (ועולה בהתאם). מספיק אם אומר שאפילו אופציית האיחוי בחלונות היא בעצם גירסת Diskeeper קטנה שמיקרוסופט קנו. למי שלא יודע מה זה איחוי ולמה זה חשוב, מומלץ לבדוק כאן.

http://www.diskeeper.com (תשלום)

hd_tune HDTune

סקטורים פגומים (Bad Sectors) הוא אולי מושג שמוכר לכולם מתקופת הדיסקטים, אבל זה לא אומר שהוא לא רלוונטי עדיין. כידוע לכם (או שלא) גם הדיסקים הקשיחים (Harddisk) בנויים באותה הצורה כמו הדיסקטים, ויכולים לסבול מאותם הבעיות. HDTune תבדוק עבורכם את הכוננים הקשיחים שלכם בחיפוש אחרי Bad-Sectors, ואפילו תתקן חלק מהם (אם היא יכולה).

http://www.hdtune.com (גירסה בסיסית חינם)

סרטים:

image CCCP – Combined Community Codec Pack

כל מי שרצה לראות סרט במחשב, בטח מכיר את ההרגשה שהסרט נתקע מדי פעם, או שיש תמונה אבל אין קול, או שהתוכנה בכלל לא רוצה להתחיל לנגן את הסרט. כשמנסים להבין למה הדבר קורה, נכנסים לעולם ה"מופלא" של פורמטי סרטים, קודקים, פילטרים התנגשויות ומה לא. לכל הרוחות, כולה רציתי לראות סרט, למה אני צריך לעשות דוקוטרט בנושא?!

ובכן, מבלי להיכנס לסיבות שבעיתן המצב נגרם, אני מסכים לחלוטין שהמצב הזה אבסורדי וצריך לתקן אותו. אבל עד אז אפשר פשוט להוריד את CCCP.

CCCP הוא אוסף של קודקים (דברים) שנוצרו ע"י הקהילה ומהווה תחנה אחת (one-stop-shop) שפותרת (כמעט) את כל הבעיות שמונעות מהסרטים לרוץ כמו שצריך. אפשר להישתמש ב Windows Media Player כדי לראות את הסרטים, אבל מומלץ מאוד לעבור ל MediaPlayerClassic שמגיע יחד איתו.

http://www.cccp-project.net (חינם)

493815 MediaPlayerClassic

הקשר היחידי של התוכנה MediaPlayerClassic עם Microsoft Media Player היא שהיא טובה פי אלף ממנו. עם הקודקים הנכונים, התוכנה הזאת יודעת להריץ 95% מכל פורמטי הסרטים שיש כיום, כולל MKV ו- OGM (שהם נפוצים יותר לסדרות אנימה). כמו כן היא יודעת להריץ DVD, Flash בכל הצורות, תומכת בקלט מכרטיס טלוויזיה ואפילו מכינה קפה (שחור). אין צורך להוריד אותה בנפרד, מכיוון שהיא מגיע כחלק מחבילת CCCP המומלצת ביותר.

http://www.free-codecs.com/download/Media_Player_Classic.htm (חינם)

realalternativeimage Quicktime Alternative / Real Alternative

CCCP מאפשר לראות כמעט את כל סוגי הסרטים. הדברים היחידים שחסרים בו הם תמיכה בפורמטים של Real ו- QuickTime.

אבל במקום להתקין את התוכנות הכבדות ומלאות הפרסומות הללו, אפשר פשוט להתקין את הקודקים שלהם. כך אפשר לראות קבצי Real ו- QuickTime באמצעות MediaPlayerClassic. שיא הפשטות.

http://www.free-codecs.com/download/real_Alternative.htm (חינם)

http://www.free-codecs.com/download/quicktime_alternative.htm (חינם)

1818 MV2 Player

למרות שתוכנת MPC עם כל הקודקים תענה לכם על 99 אחוז מצורכי ניגון הסרטים שלכם, יש דברים ש- MV2 יודעת לעשות יותר טוב כמו להיתמודד עם סרטים פגומים או להציג סרטים על פני טלווזיות. כמו כן התמיכה בכתוביות ממש מתקדמת מה שעושה אותה לתוכנה הטובה ביותר לראיית סרטים עם תרגומים בעיברית.

http://mv2.czweb.org (חינם)

מוזיקה:

6f460d57-e02f-4728-81af-3b36c7caee0b Quintessential Player

יש תוכנות שבדומה לאנשים, ההצלחה עולה להן לראש והן מתחילות להיות גדולות, מסורבלות, קשות לשימוש, מלאות בפרסומות ובמילה אחת – מגעילות יותר. לצערי WinAMP, תוכנת שמיעת השירים הפופולרית היא אחת מהן (מי לכל הרוחות רוצה לראות וידאו בתוכנת מוזיקה? עדיף שתשאירו את התחום הזה למקצוענים אמיתיים, כמו MediaPlayerClassic).

למזלי חברת QuinnWare הרגישה כמוני ויצרה את Quintessential Player (הנגן הטהור). זהו נגן מוזיקה בלבד, עם תמיכה מלאה בסקינים, פלגינים, וכל פורמטי האודיו. בעיקרון זהו WinAMP אם היא לא היתה מוכרת את נשמתה לשטן ונשארת בתחום השמע בלבד.

http://www.quinnware.com (חינם)

normal Minilyrics

גם דוברי אנגלית שוטפת לא יכחישו שיש מילים משירים שאותן הם לא מבינים, ועל אחת כמה וכמה ישראלי ממוצא. מכיוון שלפי דעתי אי אפשר להעריך שיר כמו שצריך מבלי להבין את המילים שלו, אני משתמש בתוכנה הזאת כדי להציג את מילות השיר תוך כדי שהוא מתנגן ובתיזמון טוב בדר"כ. התוכנה עובדת כמו קריוקי שמחובר לאינטרנט: כאשר שיר חדש מתחיל להיתנגן היא מביאה מהאינטרנט את מילות השיר ומציגה אותן בהתאם לקצב של השיר. אפשר לעשות תיקונים קלים של הסינכון אם צריך, ואף ליצור סינכרון חדש לחלוטין משלכם. התוכנה תומכת בכל הנגנים הפופולרים (אפילו במחשבי כף יד) ומעולה לשימוש עם Quintessential Player.

http://www.crintsoft.com (חינם עם מסך נידנוד)

32x32 1by1

לפעמים אתם רוצים שירים מספריה ואין לכם כוח (או זיכרון במחשב) לפתוח את תוכנת המוזיקה שלכם וליצור רשימת השמעה. בדיוק בשביל למלא את החלל הקטן הזה באה תוכנה קטנה שנקראת 1by1. התוכנה, כפי שמה, מנגנת שירים בזה אחרי זה מהספריה שבחרתם. מצויינת לסינון שירים שהורדתם.

http://mpesch3.de1.cc/1by1.html (חינם)

אינטרנט:

 

imageuTorrent

קטנה, מהירה, לא צורכת זיכרון או  כוח מחשב, אבל מלאה בתכונות שהופכות אותה לתוכנה הטובה ביותר להורדת קבצי Torrent. הזהרה ידידותית אחת – תתרחקו מגירסאות הבטא.

www.utorrent.com (חינם)

firefox FireFox

הדפדפן שהביא את רעיון ה- "כרטיסיות" (TABS). אם לא שמעתם על FireFox, אז כנראה חייתם בבועה עד עכשיו. חוץ משיפורים במהירות, אבטחה, ונוחות הגלישה ישנם מאות תוספים אשר פותרים כל צורך (ואף מוסיפים צרכים חדשים). מאז יציאתו כל שאר הדפדפנים מנסים להדביק את קצב ההתקדמות שלו כך שהוא מהווה את הסף הגבוה ביותר של חווית הגלישה באינטרנט. למי שעדיין משתמש ב Internet Explorer, מספיק להגיד שההבדלים בין IE לבין FireFox הם כמו ההבדלים בין פיאט אונו למרצדס.

www.firefox.com (חינם)

בלוגים:

imageWindows Live Writer

עורך הבלוג הטוב ביותר עד כה. מומלץ ע”י 9 מתוך עשרה בלוגרים, ועוד אחד (אני). יציבה, תומכת ברוב מערכות הבלוגים בעולם, ויודעת לחקות את מראה הבלוג שלכם. היא באה עם מגוון תוספים המאפשרים שילוב תמונות ווידאו ישירות מהמחשב בבלוג שלכם, ואם זה לא מספיק יש עוד הרבה תוספים אחרים.

http://windowslivewriter.spaces.live.com (חינם)

הכול ביחד

"Ninite הוא שירות חינמי המאפשר לכם לבחור מגוון תוכניות מתוך רשימה ולאחר מכן להתקין את כולן בלחיצה אחת.”

http://hamasbir.com/584/ninite/trackback/

ninite

שתפו את הפוסט:
תגיות: ,

זכויות יוצרים

cc88x31 תכני הבלוג המקוריים חופשיים לשימוש תחת רשיון Creative Commons מסוג ייחוס-שיתוף זהה (CC-by-share alike) (הרשיון באנגלית, עברית), אלא אם צוין אחרת.

התגובות המתפרסמות בבלוג חופשיות גם הן לשימוש תחת רשיון Creative Commons מסוג ייחוס-שיתוף זהה (CC-by-share alike). אם אינכם מעוניינים שתגובותיכם יקבלו רשיון זה – אל תגיבו כאן.

תכני הבלוג הלא-מקוריים מופיעים כאן ברשות או בשימוש הוגן.

השארו מעודכנים

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

RSS Feed RSS - פוסטים RSS Feed RSS - תגובות

אודות האתר

הגיון הוא הכלי העיקרי שעזר לנו להפריד בין דימיון למציאות. מטרת הבלוג VoiceOfLogic היא להשתמש בכלי זה כדי לנסות ולהסביר בצורה הכי קלה ופשוטה גם את הנושאים המורכבים ביותר.

ערן הרץ הוא היוצר של VoiceOfLogic. מתגורר בהוד השרון ועובד בתחום ההיטק בפיתוח ווב.