הסוד של סרגלי הכלים

logoR

אני בטוח שאם הסתובבתם ברשת לאחרונה נתקלתם בוודאי באתרים שמציעים לכם להתקין את סרגל הכלים שלהם. לדוגמה:

ויש רבים יותר באנגלית. רוב הסרגלים הללו מציעים להאזין לתחנות רדיו מישראל ומהעולם, שידורי וידאו למינהם, RSS, מזג אוויר, שימושונים,  חוסם חלונות קופצים, וכמובן – תיבת חיפוש.

מאיפה הם כולם מגיעים? איך יכולים כל האתרים הללו להציע תוכנה – תוסף לדפדפן – בחינם? ולמה רוב הסרגלים הללו נראים כל כך דומים?

אז יכול להיות שחלק ממכם שמתם לב, אבל רוב המוחלט של סרגלי הכלים הללו נוצרו ע”י אותה חברה (ישראלית, דרך אגב) – Conduit. למעשה חוץ מהסרגל של גוגל, Conduit שולטת בתחום הסרגלים לדפדפנים. אז איך כל סרגל כלים נראה קצת שונה ומכיל פונקציונליות קצת שונה? פשוט – הם מותאמים אישית לאתרים שיצרו אותם.

החוזק הגדול של Conduit הוא שהיא מאפשרת בניית סרגל כלים מותאם אישית: הלקוח בוחר אילו כפתורים הוא רוצה בסרגל שלו  ואיזה תוכן הם יכילו, לוחץ על כפתור ומייד מקבל את הגרסה שלו לסרגל הכלים. חלק מהאפשרויות שהוא יכול לבחור זה השם של הסרגל, את הלוגו שלו, טקסטים שונים ועוד הרבה אפשרויות שנועדו לעבוד אליכם, ולהאמין שאתם מורידים סרגל כלים שהאתר יצר.

אבל מי אמר שרק בעלי אתרים יכולים ליצור סרגלים כאלו? למעשה כל אחד יכול, ואפילו – בחינם.

כן, החברה מאפשרת לכל אדם להיכנס לאתר שלהם, ליצור סרגל כלים, להישתמש בו ולשלוח אותו לחברים שיתקינו גם.

אבל איך זה חינם?

זה ברור למה בעלי האתרים ירצו להציע לגולשים את הסרגל הזה, אבל למה חברת conduit מאפשרת לכל אחד ליצור סרגל כלים בלי לדרוש תשלום על שימוש בו? לא רק זה, הם אפילו מציעים לתת כסף על כל התקנה של הסרגל!

ובכן התשובה נמצאת באחד הכפתורים שבאים עם הסרגל – כפתור החיפוש.

כל הסרגלים של Conduit מגיעים עם תיבת חיפוש כברירת מחדל. אי אפשר להעלים אותה או לשנות את מקומה. כאשר מכניסים מילות חיפוש ולוחצים אנטר או על לחצן החיפוש, מגיעים לעמוד שנראה כמו עמוד התוצאות של גוגל:

אבל – ופה המלכוד – זהו לא  גוגל. זהו עמוד שנמצא באתר של Conduit. למרות שבמבט ראשון הוא נראה כמוהו, יש בינו לבין העמוד האמיתי מספר הבדלים – והבולט ביניהם הם פרסומות טקסט שתקועות בתוצאות הראשונות. הפרסומות הללו לא מגיעות מגוגל (כפי שאתם יכולים לראות בתמונה למטה) –  את הפרסומות הללו Conduit משתילה בעמוד ומרוויחה עליהם הרבה כסף.

ופה אנחנו כבר מתחילים להבין את המודל העיסקי שלהם; חלק מההכנסות שלהם מגיעות מהפרסומות שהם שתלו בראש עמוד התוצאות. אבל זהו החלק קטן – מרבית ההכנסות שלהם מגיעות מגוגל עצמו.

Conduit הם שותפים עסקיים של גוגל. זה אומר שהם מקבלים כסף על כל חיפוש שנעשה דרכם, ובעיקר אחוז מסויים מההכנסות של גוגל על הפרסומות שהמשתמשים לוחצים. זאת אומרת שאם אתם הכנסתם מילת חיפוש בסרגל שלהם, ולחצתם על פרסומת בעמוד שהתקבל, conduit מקבלים קצת כסף (מהמפרסמים).

בנוסף לכך, כדי שאנשים שלא משתמשים בחיפוש דרך הסרגל של Conduit יגיעו לעמוד התוצאות המזויף, כאשר מתקינים את התוסף, Conduit דואגת לשנות את ברירת המחדל של תיבת החיפוש בדפדפן לחיפוש שלהם.

אז עכשיו ברור למה Conduit מאפשרים להשתמש במוצר שלהם בחינם – ולמה הם להוטים “לדחוף” את הסרגל לכמה שיותר מחשבים. אבל מה האינטרס של גוגל בסיפור? למה הם מוכנים לשלם תמורת חיפושים אצלם?

ובכן, תחשבו על זה ככה: המודל העסקי של גוגל (העיקרי) מבוסס על הכנסות מפרסומות – אותם קישורים ממומנים שאתר רואים ליד תוצאות החיפוש. ככל שיש יותר אנשים שנחשפים לפרסומות הללו, גדל  הסיכוי שיהיו יותר לחיצות על הפרסומות, וגוגל תקבל יותר כסף. כאשר Conduit מפנים אנשים לחיפוש בגוגל מהסרגל כלים שלהם, הם מוסיפים מאגר פוטנציאלי של לקוחות, שיכול להיות שלא היו מגיעים לשם באופן עצמאי.

אז זהו המשולש שכולם מרוויחים ממנו:

  • בעלי האתרים – כי הצעת סרגלי כלים מוסיפה משיכה לאתרים, וככה הם גם יכולים להיחסף בפני קהל יעד גדול.
  • Conduit – כי הם עושים כסף מהפניה לגוגל ומהפרסומות.
  • גוגל – כי הם מגדילים את השליטה שלהם בעולם החיפוש, ומרוויחים מהפרסומות.

ומי מפסיד?

אנחנו, כמובן.

איך? הרי אנחנו לא צריכים לשלם כסף עבור סרגל הכלים?

בדבר היחידי שיש לנו להציע חוץ מכסף – הדבר שמאז גוגל הפך להיות המטבע הנפוץ ביותר באינטרנט – בפרטיות שלנו.

חוץ מלדעת את כול החיפושים שאנחנו עושים, Conduit יודעת, ויכולה לשלוח ליוצרי הסרגלים,רשימה של כל האתרים שביקרתם בהם מאז שהתקנתם את הסרגל.

כן, גם את האתרים האלו :)

וככה זה נראה בדיוק:

בסימון תיבת טקסט אחת, אני יכול לראות את כל האתרים שהמשתמשים בסרגל הכלים שלי ביקרו.

נחמד, לא?

אז מה אפשר לעשות?

הדבר הפשוט ביותר, הוא לא להשתמש בסרגלי הכלים הללו. אבל אם בכול זאת אתם רוצים להשתמש בכפתורים ובקישורים, הפתרון הטוב ביותר הוא ליצור סרגל כלים כזה משלכם – ואז אין לכם את החשש שמישהו יעקוב אחריכם (חוץ מ- Conduit וגוגל, אבל מה חדש פה).

אני יצרתי בעצמי סרגל כזה, שנקרא VoiceOfLogic.co.il Community Toolbar (להורדה) :

יתרון גדול ביצירת סרגל משלכם הוא שאתם קובעים אילו כפתורים יהיו שם. בסרגל שלי שמתי רק רדיו עם רשת ב’, כי זה הגל היחיד שאני מאזין לו (כל בוקר, סדר יום עם קרן נויבך – מומלץ בחום) ועוד קישורים שמענינים אותי. יש מבחר ענקי של דברים שאפשר לשים שם, והחלק הטוב ביותר הוא שכל מה שתשימו על הסרגל, כל מי שיתקין אותו יראה את זה באופן מידי (כמעט). זה פותח הרבה אפשרויות, כמו ליצור סרגל ולחלק אותו לחברים שלכם.

חוץ מכפתורים וקישורים הסרגל מאפשר גם שליחת הודעות למשתמשי הסרגל. ההודעות מופיעות ככה בתחתית הדפדפן ונראות ככה:

אבל אל תסמכו על כך שזה יופיע במהירות – זה לא תחליף לצ’אט.

אז עכשיו כשאתם יודעים את הסוד הגדול של סרגלי הכלים, הבחירה בידכם – להפסיק להשתמש בהם לחלוטין, ליצור אחד משלכם או להמשיך כרגיל. מה שתבחרו, רק דבר אחד אני מבקש מכם –  תשלחו לחברים שלכם את הפוסט הזה, כדי שגם הם ידעו.

נ.ב –

בגרסאות האחרונות שמתי לב לבעיה מוזרה. מדי פעם, תיבת החיפוש הרגילה של הדפדפן שלי נעלמה, ונשארה רק זאת של  Conduit. בכל פעם שהחזרתי אותה, וסגרתי ופתחתי את הדפדפן, היא נעלמה שוב. הבעיה נעלמה ברגע שהסרתי את סרגל הכלים של Conduit.

אני לא רוצה לקפוץ למסקנות ולהאשים אף אחד, אבל אני תוהה אם ה”באג” הזה הוא לא מכוון, במטרה להעביר עוד תנועה דרך החיפוש של  Conduit. אחרי הכול, לכמה אנשים זה באמת משנה שתיבת החיפוש שלהם עברה מקום?

שתפו את הפוסט:
תגיות: , ,

זכויות יוצרים

cc88x31 תכני הבלוג המקוריים חופשיים לשימוש תחת רשיון Creative Commons מסוג ייחוס-שיתוף זהה (CC-by-share alike) (הרשיון באנגלית, עברית), אלא אם צוין אחרת.

התגובות המתפרסמות בבלוג חופשיות גם הן לשימוש תחת רשיון Creative Commons מסוג ייחוס-שיתוף זהה (CC-by-share alike). אם אינכם מעוניינים שתגובותיכם יקבלו רשיון זה – אל תגיבו כאן.

תכני הבלוג הלא-מקוריים מופיעים כאן ברשות או בשימוש הוגן.

השארו מעודכנים

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

RSS Feed RSS - פוסטים RSS Feed RSS - תגובות

אודות האתר

הגיון הוא הכלי העיקרי שעזר לנו להפריד בין דימיון למציאות. מטרת הבלוג VoiceOfLogic היא להשתמש בכלי זה כדי לנסות ולהסביר בצורה הכי קלה ופשוטה גם את הנושאים המורכבים ביותר.

ערן הרץ הוא היוצר של VoiceOfLogic. מתגורר בהוד השרון ועובד בתחום ההיטק בפיתוח ווב.